خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست ؟

این روزها واژه خانه هوشمند را زیاد شنیده اید و شاید تفاوت و شباهت آن با سایر فناوری های مشابه همانند “سیستم مدیریت ساختمان یا BMS” ، “اتوماسیون ساختمان” ، “اتوماسیون خانگی”  و غیره باعث سردرگمی شوند.

تمایز خانه هوشمند با سایر سیستمهای مشابه قابلیت برنامه ریزی و اجرای فرامین بصورت خودکار و هوشمندانه میباشد که البته با ورود فناوری های جدید ، هوشمندی روز به روز بیشتر میشود. غالباً در خانه هوشمند ، اجزا و لوازم برقی توسط یک دستگاه مرکزی کنترل میشوند و طبق برنامه ها و سناریوهایی که به آنها داده میشود عمل می کنند. بنابراین ساکنین میتوانند نحوه عملکرد خانه هوشمند را برنامه ریزی کرده و در صورت نیاز از راه دور کنترل کنند.

همچنین خانه هوشمند نسبت به شرایط محیطی پیرامون خود و همچنین فرامین صاحب خانه عکس العمل نشان دهد. این کار بواسطه تجهیزات و سنسورهای مختلفی که در محل نصب میشوند انجام میشود.

 

کاربردهای هوشمند سازی ساختمان 

 یکی از اصلی ترین بخش ها درخانه های  هوشمند ، روشنایی هوشمند است. روشنایی هوشمند، تکنولوژی است که کنترل لامپ‌ها از هر جایی را امکانپذیر میسازد. با این سیستم می توانید تمامی چراغ‌ها را به طور هم‌زمان و یا مجزا روشن یا خاموش کنید.

همچنین میتوانید انواع سناریو های مختلف روشنایی بر  اساس ساعات مختلف روز تنظیم نمایید. روشنایی هوشمند، یکی از امکانات خانه هوشمند است و آسایش، راحتی ، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و همچنین امنیت خانه از جمله مزیت های روشنایی هوشمند میباشد.

یکی دیگر از بخشهای هوشمند در خانه های هوشمند بخش آبیاری هوشمند است. مساله هوشمندی هر جا وارد شود بهینه‌سازی را با خود به همراه دارد. با توجه به بحران های آبی موجود ، فناوری اینترنت اشیا در این حوزه شروع به رشد و ارائه راهکارهای هوشمند برای آبیاری باغ ها و باغچه ها و مزارع کرده است.

  آبیاری هوشمند  مدیریت و کنترل آبیاری را از هر مسافتی از باغ و باغچه در اختیار کاربر قرار میدهد. تنها با یک گوشی همراه و اینترنت می توان کنترل آبیاری از راه دور را در دست گرفت.

کنترل‌کننده‌های آبیاری هوشمند ، شرایط  آب و هوا، شرایط خاک، تبخیر و مصرف آب گیاه را  هوشمندانه در نظر میگیرند . باتوجه به نیاز گیاه اقدام به آبیاری اتوماتیک گیاه می کنند. 

 

تقریبا هر چیزی که بتواند به شبکه اینترنت متصل شود، بخشی از اینترنت اشیا است. در خانه هوشمند، با استفاده از  گجت‌های مجهز به اینترنت و رله های هوشمند و سنسور ها هر چیز الکتریکی را میتوان هوشمند کرد.

از راه دور به هریک از وسایل خانه دسترسی داشت و کنترل کرد. سناریو های مختلف برای کنترل هوشمندانه  تعریف نمود. برای مثال از وسایل هوشمند می توان به یخچال های هوشمند ، کنترل موسیقی هوشمند ، پرده هوشمند و.. اشاره کرد.

 

هوشمند سازی سیستم سرمایش و گرمایش یکی از مهم‌ترین بخش‌های  ساختمان هوشمند است. با استفاده از این سیستم تهویه‌ی مطبوع، گرما و سرمای خانه را میتوان کنترل کرد. این سیستم با اتصال به وای‌فای و اینترنت به کاربران امکان می‌دهد ، سیستم ترموستات هوشمند را از راه دور و از  طریق تلفن همراه کنترل کنند.

از مهمترین مزیت های سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند میتوان به صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها اشاره کرد.

 

یکی دیگر از ارکان مهم در خانه های هوشمند سیستم امنیتی هوشمند یا همان دزدگیر هوشمند است. 

به زبان ساده ، سیستم امنیتی هوشمند یا اصطلاحاً دزدگیر هوشمند ، هشدار دهنده ای است که می توانید از طریق یک برنامه امنیتی اختصاصی در تلفن هوشمند  آن را کنترل کنید.  بر اساس سنسور های موجود در سیستم امنیتی سنازیو های مختلف امنیتی تعریف کرد. هنگام وقوع خطر با شما تماس می گیرد یا پیام ارسال میکند.

 

از کاربردهای مهم دیگر هوشمند سازی استفاده در سطح بزرگ مانند هتل ها ، ادارات و انبار های صنعتی است. امروزه هتل های هوشند اصطلاح رایج و ملموسی میان هتل داران است که هرروزه طرفداران زیادی را جذب میکند.

هتل هوشمند سیستمی است که در آن انجام کارهایی مانند رزرو اتاق، باز کردن درب، تغییر وضعیت روشنایی و سایر امکانات هتل، با فشار دادن یک دکمه روی تلفن همراه صورت می‌گیرد.

هوشمند سازی انبارهای صنعتی ، تحولی عظیم در راستای انبار داری ایجاد کرده است. انبارهای هوشمند و ساختمان های اداری هوشمند  صرفه جویی در وقت و هزینه و نیروی انسانی را به حد اعلای خود رسانده اند.

انواع خانه هوشمند :

خانه هوشمند از لحاظ پیاده سازی و ارتباط بین اجزا در انواع مختلف استانداردها و پروتکل ها عرضه شده است. پروتکل های سیمی مانند KNX و باس  ویا پروتکل های بیسیم ( وایرلس ) مانند Zigbee , ZWave , Wi-Fi , BLE و RF . لذا ، به طور کلی اگر بخواهیم نحوه پیاده سازی و اتصالات بین اجزا را  تفکیک کنیم به دو نوع کلی ، سیمی و بیسیم دسته بندی میشوند. برای مطالعه دقیق تر پروتکل های ساختمان هوشمند میتوانید سری به این مقاله بزنید.

خانه هوشمند سیمی : 

در این نوع از پیاده سازی خانه های هوشمند اجزا و تجهیزات از طریق ارتباط فیزیکی با هم در ارتباط بوده و کل سیستم به صورت سیمی بهم متصل است. هوشمند سازی  سیمی برای خانه های در حال ساخت و یا در حال بازسازی مناسبتر است. چرا که برای اجرا باید عملیات تخریب صورت گیرد و مسیر برای سیم کشی داخل دیوار درنظر گرفته شود.خانه هوشمند

هزینه پیاده سازی آن بدلیل تخریب و استفاده از سیم بسیار بالاست. برای نصب و راه اندازی قطعا نیاز به نصاب ماهر و برق کار خواهید داشت. و هزینه تعمیر و نگهداری آن نیز بالاست. علاوه بر این در صورتی که بخواهید بعدا جزء جدیدی به سیستم اضافه کنید مسلما کار دشواری خواد بود.سیستم‌های Lon، LAN، Knx و Bacnet جزو پروتکل‌های مهم سیستم‌های با سیم هستند. عدم قطعی و اطمینان بالا از ارتباط بین اجزا از مزیت های مهم خانه هوشمند سیمی محسوب میشود. 

 

 

خانه هوشمند بیسیم :

در این سیستم اجزاء  مختلف سیستم از طریق فناوری‌های ارتباطی بی سیم به یکدیگر متصل می‌شوند. اجزا میتوانند از طریق وای فای ، بلوتوث ، یا فرکانس رادیویی باهم در ارتباط باشند. این نوع از خانه هوشمند ، خانه هوشمند مدرن نیز نام دارد. چراکه از تکنولوزی های جدید و بروز تری برای ارتباط میان اجزا استفاده می کند.

خانه هوشمند

این نوع از هوشمند سازی ساختمان  به دلیل بیسیم بودن میتوان در هر مرحله از ساخت خانه و یا برای خانه های قدیمی و ساخته شده استفاده کرد. چرا که نیاز به سیم کشی و تابلو برق ندارند. نیاز به تخریب ساختمان برای نصب نیست بنابراین هزینه نصب و راه اندازی بسیار پایین تری دارد. علاوه بر این بدیل راه اندازی ساده نیاز به نصاب هم ندارد و معمولا خود کاربر با دانش ابتدایی قادر به نصب اجزا خواهد بود.

نگهداری و تعمیر و همچنین عیب یابی آسان تری نیز دارد و برای عیب یابی و تعمیر ، کل سیستم مختل نخواهد شد. از طرفی در هرزمانی امکان اضافه کردن  وسیله جدید به سیستم وجود دارد.تنظیمات در این نوع  به وسیله یک گوشی یا تبلت انجام و کاربر به سادگی فرامین خود را به همین طریق به تجهیزات می دهد.

 

چرا خانه هوشمند ، مزیت های خانه هوشمند چیست؟

هوشمند سازی ساختان تنها لوکس کردن خانه و صرف هزینه بیشتر نیست ، زیرا هزینه کردن برای سیستم هوشمند علاوه بر آسایش بیشتر و جلوه های مدرن و زیبایی ، باعث امنیت و صرفه جویی انرژی نیز میگردد.

در واقع، میزان صرفه جویی در هزینه های جاری ساختمان ناشی از اجرای این سیستم، می تواند در مدت کوتاهی هزینه های اولیه را جبران نماید و بعلاوه سطح بالاتری از آسایش را برای ساکنان به همراه داشته باشد.

از جنبه دیگر، هوشمندسازی ساختمان جلوگیری از آسیبهایی است که انسان به دلیل مشکلاتی از قبیل مشغله ذهنی، کمبود فرصت و یا خطا های انسانی ممکن است با آن روبرو شود.چراغ ها و لامپهای اضافی که به دلیل بی توجهی ما همیشه روشن هستند، سیستم های سرمایشی و گرمایشی که به دلیل عدم پردازش درست پیوسته در حال اتلاف انرژی هستند.

باغچه هایی که در ساختمانها صرفاً به دلیل مشکلِ عدم آبیاری مناسب و به موقع از بین می روند و یا در صورت آبیاری بیش از نیاز گیاهان، منابع آبی به راحتی هدر می روند. نیاز ما به ارتباط هوشمند و دائمی با سیستمهای امنیتی و دوربین های مدار بسته و سنسور های دود و چندین مورد دیگر همه از موضوعاتی هستند که ما را در داشتن امکانات خانه هوشمند ترغیب می کنند.

 

خانه هوشمند

 

مزایای هوشمند سازی ساختمان :

 

خانه هوشمند ساخت ایران

تولید کننده های محصولات  هوشمند ایرانی تلاش می کنند تا در رقابت با برندهای خارجی خلاء موجود در تطبیق شرایط با امکانات داخلی را هرچه بیتشر پر کنند.  در این زمینه خانه هوشمند آسانه از ابتدای دهه ۹۰ با تحقیق و توسعه در زمینه سیستمهای هوشمند محصولات متناسب با نیازهای داخلی را عرضه نموده است. محصولات خانه هوشمند آسانه با تمرکز بر شرایط و امکانات با لحاظ کردن نیازهای کاربران سعی در جلب نظر هرچه بیشتر آنان دارد . برای مطالعه دقیق تر در این زمینه میتوانید سری به این مقاله (خانه هوشمند ایرانی ) بزنید.

 

تفاوت امکانات موجود در خانه هوشمند ایرانی و خارجی

 برخلاف باور عامیانه، امکانات موجود در تجهیزات هوشمند ایرانی و خارجی یکسان بوده و تفاوت بارزی با یکدیگر نخواهند داشت. تمامی تجهیزات و امکانات موجود در ساختمان های هوشمند جهانی و ایرانی شامل سیستم های کنترل روشنایی و نور، سیستم های هوشمند گرمایشی سرمایشی، کنترل باز و بسته شدن درب های ساختمان، سیستم های کنترل امنیتی، سیستم های کنترل آبیاری و تجهیزات الکتریکی بوده شرکت های تولید کننده تجهیزات هوشمند سازی ساختمان های ایرانی نیز تعبیه و اجرا خواهد شد.

 

در این قسمت می توانید برخی از تجهیزات هوشمند ایرانی آسانه را مشاهده کنید. تمامی این محصولات ساخت ایران بوده و تمامی قسمت های سخت افزاری و نرم افزاری تولید ایران  و حتی سرور های ابری داخل ایران قرار دارند.

خانه هوشمند آسانه علاوه بر تولید محصولات داخلی ، با بررسی محصولات مشابه خارجی مناسب سعی نموده است تا مجوعه ای از لوازم هوشمند را گردآوری و عرضه نماید.

 

قیمت خانه هوشمند

عوامل مختلفی در تعیین نهایی قیمت خانه هوشمند متاثر است. از جمله این عوامل میتوان موارد زیر را اشاره کرد :

  •  برند و کشور ساخت تجهیزات خانه هوشمند یکی از اصلی ترین معیار ها برای قیمت تمام شده خانه هوشمند است. مسلما برند های خارجی باتوجه به وارداتی بودن و قیمت دلار دائما در حال تغییر و بالا رفتن می باشند. در حالی که تجهیزات خانه هوشمند ایرانی به دلیل ساخت داخل قیمت بسیار پایینتری نسبت به موارد مشابه خارجی دارند.
  • مساحت خانه از موارد دیگر در تعین قیمت تمام شده در خانه هوشمند است. مسلما هرچقدر مساحت خانه بیشتر باشد ، به تجهیزات بیستری برای هوشمند شدن نیاز خواهد داشت.
  • نوع خانه هوشمند از لحاظ پیاده سازی : نوع خانه هوشمند از لحاظ بیسیم و باسیم بودن و یا نوع ارتباط میان اجزا در حالت بیسیم نیز از عوامل مهم در تعیین قیمت خانه هوشمند است. شاید قیمت خرید اولیه در خانه هوشمند سیمی کمتر باشد ولی مسلما قیمت پیاده سازی و اجرا و تخریب و در نهایت قیمت تمام شده بالاتری نسبت به سیستم بیسیم خواهد داشت.
  • نیاز و سطح هوشمند سازی مورد نظر مشتری  نیز از اصلی ترین موارد تاثیر گذار در قیمت خانه هوشمند است. ممکن است از کل مواردی که در ساختمان قابل هوشمند سازی است ، کاربر تنها سیستم امنیتی هوشمند یا سیستم ابیاری هوشمند را درخواست کند. و یا تنها به سرمایش و گرمایش هوشمند و یا نورپردازی هوشمند بسنده کند. هرجقدر سطح نیاز و درخواست مشتری برای تجهیزات و حوضه های هوشمند بیشتر باشد قطعا هزینه بالاتری باید پرداخت نماید.

 

اگر احساس میکنید برای خرید و انتخاب و همچنین برآورد هزینه نهایی خانه هوشمند نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر دارید ، مشاوران فنی ما در آسانه به صورت مشاوره حضوری و بازید از مکان و یا به صورت آنلاین شما را راهنمایی خواهند کرد. کافیست در شماره های زیر پیام بگذارید و یا تماس بگیرید. ما از صفر تا ۱۰۰ هوشمند سازی منزلتان کنار شما هستیم.