خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست

 

این روزها واژه خانه هوشمند را زیاد شنیده اید و شاید تفاوت و شباهت آن با سایر فناوری های مشابه مثل سیستم مدیریت ساختمان یا BMS ، اتوماسیون ساختمان ، اتوماسیون خانگی ، ساختمان هوشمند و غیره باعث سردرگمی شوند.

فناوری هایی مثل BMS و اتوماسیون ساختمان بدون برخورداری از هوشمندی بالا ، صرفاً به ارتباط و کنترل تجهیزات ساختمان مثل سیستمهای سرمایش و گرمایش و امنیتی مربوط میشود.

در حالی که در خانه هوشمند و ساختمان هوشمند اجزا و لوازم ساختمان علاوه بر اینکه با همدیگر و سیستم کنترلی در ارتباط هستند ، دارای قدرت پردازش و در نتیجه سطح بالایی از هوشمندی برای انجام کارهای تعریف شده هستند.

خانه هوشمند به دلیل استفاده از هوش مصنوعی ، قابلیت برنامه ریزی و اجرای فرامین بصورت خودکار دارا را میباشد.

غالباً در خانه هوشمند ، اجزا و لوازم برقی توسط یک دستگاه مرکزی کنترل میشوند و طبق برنامه ها و سناریوهایی که به آنها داده میشود عمل می کنند.

بنابراین ساکنین میتوانند نحوه عملکرد خانه هوشمند را برنامه ریزی کرده و در صورت نیاز از راه دور کنترل کنند.

همچنین خانه هوشمند نسبت به شرایط محیطی پیرامون خود و همچنین فرامین صاحب خانه عکس العمل نشان دهد این کار بواسطه تجهیزات و سنسورهای مختلفی که در محل نصب میشوند انجام میشود.

مثل گیرنده های صوتی ، سنسورهای دما و رطوبت ، تشخیص حضور و غیره.در خانه های هوشمند امکان کنترل هرگونه وسیله برقی و مکانیکی بصورت خودکار و یا از راه دور وجود دارد.

برای این کار باید لوازم خانه را به ماژولها و سنسورهای هوشمند تجهیز کرد تا امکان کنترل کردن آنها توسط دستگاه مرکزی ایجاد شود.

لوازمی همچون روشنایی ، پرده ها ، شیرهای گاز و آب ، پریزها ، قفلها و غیره میتوانند بوسیله این ماژولها کنترل شوند.

همچنین شرایط محیطی مثل دما ، رطوبت ، نور ، حضور انسان و غیره را میتوان از طریق سنسورهای مختلف به سیستم مرکزی اعلام نمود.با داشتن خانه هوشمند میتوانید با فشردن یک دکمه وضعیت خاموش یا روشن بودن مجموعه ای از چراغها و لوازم برقی را تعیین کنید و یا اینکه شما میتوانید رنگ و میزان روشنایی خانه را متناسب با وضعیت نور موجود به صورت خودکار تنظیم کنید.

برای مصرف بهینه انرژی میتوانید برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید، بعنوان مثال شرایطی را تعریف کنید تا فقط در صورتی که شخصی در مکان مورد نظر حاضر باشد و روشنایی طبیعی محیط از حد تعیین شده کمتر باشد چراغ ها روشن شوند و اگر فرد محیط را ترک کرد، بعد از گذشت زمانی مشخص چراغها مجدد خاموش شوند.

این مثالها و بسیاری دیگر از امکانات و ویژگی های خانه هوشمند وجود دارند که میتوانند آسایش و امنیت را به همراه صرفه جویی اقتصادی برای یک خانه هوشمند بهمراه داشته باشند.

بطور کلی  در بیان اینکه خانه هوشمند چیست ؟ میتوان گفت امکانات خانه هوشمند میتواند راه کارهای مختلفی را برای برخورداری از یک محیط امن و ایمن همراه با آسایش در اختیار شما قرار دهد.

 

چرا خانه هوشمند ،خانه هوشمند چیست

هوشمند سازی ساختان تنها لوکس کردن خانه و صرف هزینه بیشتر نیست ، زیرا هزینه کردن برای سیستم هوشمند علاوه بر آسایش بیشتر و جلوه های مدرن و زیبایی ، باعث امنیت و صرفه جویی انرژی نیز میگردد.

در واقع، میزان صرفه جویی در هزینه های جاری ساختمان ناشی از اجرای این سیستم، می تواند در مدت کوتاهی هزینه های اولیه را جبران نماید و بعلاوه سطح بالاتری از آسایش را برای ساکنان به همراه داشته باشد.

از جنبه دیگر، هوشمندسازی ساختمان جلوگیری از آسیبهایی است که انسان به دلیل مشکلاتی از قبیل مشغله ذهنی، کمبود فرصت و یا خطا های انسانی ممکن است با آن روبرو شود.

چراغ ها و لامپهای اضافی که به دلیل بی توجهی ما همیشه روشن هستند، سیستم های سرمایشی و گرمایشی که به دلیل عدم پردازش درست پیوسته در حال اتلاف انرژی هستند.

باغچه هایی که در ساختمانها صرفاً به دلیل مشکلِ عدم آبیاری مناسب و به موقع از بین می روند و یا در صورت آبیاری بیش از نیاز گیاهان، منابع آبی به راحتی هدر می روند.

نیاز ما به ارتباط هوشمند و دائمی با سیستمهای امنیتی و دوربین های مدار بسته و سنسور های دود و چندین مورد دیگر همه از موضوعاتی هستند که ما را در داشتن امکانات خانه هوشمند ترغیب می کنند.