شهرهای هوشمند، چرا شهرها باید هوشمند شوند؟

شهرهای هوشمند

امروزه شهرها در حدود ۷۰% از تولید ناخالص انرژی کل جهان را مصرف می کنند.

تا سال ۲۰۵۰ حدود ۶۶ % از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی خواهند کرد و این مسئله چالش هایی را به همراه خواهد داشت .

چالشهایی مانند فراهم آوردن غذا ، آب سالم و انرژی کافی ، و همچنین مسائل مربوط به اقتصاد ، جامعه ، و محیط زیست .

بنظر میرسد شهر هوشمند راه حل مناسبی برای نگرانی های آینده باشد.

آب شیرین و مناسب ، دسترسی همگان به انرژی های پاک ،توانایی سفر از جایی به جای دیگر ، حس امنیت این ها امکاناتی هستند که شهرهای هوشمند برای شهروندانشان فراهم میکنند تا کیفیت زندگی آنها را بالا ببرند.

 

جریان برق و شهرهای هوشمند


شهرها از انبوهی از سیستم ها تشکیل شده اند که هر سیستم خود شامل زیر سیستم های بی شماری است . همه آن ها به قدرت برق نیازمندند تا افراد و اشیا را جابجا کنند ، اطلاعات را جمع آوری و پردازش نمایند .

بدون قدرت برق مدیریت شهری مدرن ، اینترنت اشیا وکلیه خدمات شهری تنها در حد ایده باقی خواهند ماند . انرژی یک امتیاز طلایی است برای رونق شهرها و اقتصاد .

بدون داشتن انرژی برق ، ساختن شهرهای هوشمند غیر ممکن است .

 

اتصال اشیا بهم یک نیاز اساسی برای ساخت قوانین هدفمند


شهرها باید به طور قابل توجهی میزان کارایی خود را در اداره و استفاده از منابع خود ، افزایش دهند . پیشرفت در بهبود کارایی در ارتباط مستقیم با سیستم هایی مانند برق، آب،بهداشت و درمان ، مدیریت پسماند ، حمل و نقل، و همچنین امنیت،نظارت بر محیط زیست یا آب و هوا، است .

چنین رویکردهایی باعث افزایش به اشتراک گذاری اطلاعات و هماهنگی در مدیریت حوادث میشودو این ارتباط همچنین فرصت های قابل توجهی در اختیار شما قرار می دهد تا هزینه ها کاسته و استفاده از منابع و خدمات جدید را در اختیار کاربران قرار میدهد.

اما ارتباطات در شهر در گفتار ساده است تا در عمل ، چرا که سیستم های شهری هریک توسط سازمانهای مختلفی برقرار شده و توسط نمایندگی های مختلف و جدا از هم مدیریت میشوند برای برقرای ارتباط میان آنها چه به طور فیزیکی و یا مجازی نیاز به استاندارد سازی های مختلفی می باشد

سازمان IEC استانداردهای بین المللی مختلفی را تدارک دیده که نیاز به ارتباطات امنی دارد تا تمامی زیرساختهای شهری که ساخته و استفاده میشوند را اتوماتیک کنند .

استفاده از استانداردهای بین المللی باعث تسهیل در نگهداری و تعمیر زیرساخت های شهری میشود و قطعات یدکی در هر نقطه از جهان با قیمت های مناسب و رقابتی قابل خریداری خواهند بود .

بسیاری از شهرهای هوشمند در یک مرحله و یکباره هوشمند نشده اند بلکه قدم به قدم و به تدریج به سوی هوشمندی پیش رفتند.

زمانی میرسد که این جزایر هوشمند باهم رشد می کنند و بهم متصل میشوند و این زمانی محقق خواهد شد که آنها با تکنولوژی های هماهنگ باهم که از یک سری قوانین و استانداردهای مشترک پیروی می کنند، برای هوشمند سازی استفاده نمایند .

 

تسهیل سازی توسعه شهرهای هوشمند


ساخت یک شهر هوشمند بسیار پیچیده است.هر شهر با چالش های خود روبرو است نیاز به ترکیبی از راه حل های خود را دارد. با این حال،یک راه حل مشترک وجود دارد که این وظیفه را بسیار ساده می کند وآن راه حل ، استاندارد های بین المللی است.

استاندارد های بین اللملی به راحتی با شرایط خاص هر شهر قابل انطباق میباشد . استانداردها امکانات لازم را دارند تا سطح عمکلکرد و سازگاری بین تکنولوژی ها را فراهم کنند .

استاندارد ها معیارهای مشترکی را برای تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات را برای به دست آوردن نتایج در اختیار قرار میدهند .

استاندارد ها همچنین درهای بزرگتری را روبه انتخاب محصولات مختلف برای ما فراهم میکنند و این باعث افزایش کیفیت، رقابت سالم و کمک به نو آوری است و این به نفع هردو ، شهر و شهرواندان میباشد .

 

استانداردها = بسیاری از راه حل ها


اکثر شرکت های بزرگ و کوچکی تولید کننده تجهیزات ، قطعات و وسایل الکترونیکی ، از استاندارد ای بین المللی IEC پیروی می کنند .

در صورتی که تجهیزات و سیستم ها از استاندارد های بین المللی تبعیت کنند توسعه شهرهای هوشمند نیز آسانتر خواهد بود .

الکتریسیته و الکترونیک بخش مهمی از شهرهای هوشمند هستند به همین دلیل IEC یک راه حل استانداردی را برای شهرهای هوشمند پیشنهاد نمی دهد .

اما استاندارد های بین المللی IEC نقش مهمی را در یکپارچه سازی در تولید انرژی ، ساختمان سازی ، حمل و نقل ، روشنایی ، مراقبت های بهداشتی ، ایمنی و امنیت ، و بسیاری از قوانینی که هر شهر نیاز دارد را فراهم می کنند .

 

خانه های هوشمند در شهرهای هوشمند

 

هوشمند سازی خانه ها یکی از ابتدایی ترین قدم ها برای رسیدن به شهرهای هوشمند می باشند برای مثال در بحث انرژی و صنعت برق ، خانه های هوشمند به مدیریت و ساخت شهرهای هوشمند کمک شایانی خواهند کرد .

به این صورت که اطلاعات جمع آوری شده از خانه های هوشمند در زمینه مصرف آب و برق تحلیل شده و جهت کاهش مصرف انرژی و مدیریت توزیع آن استفاده میشود .

این فقط برای یک خانه هوشمند و همچنین برای یک شهر هوشمند مهم نیست.

همانطور که شهر اطلاعات بیشتری در مورد الگوهای مصرف انرژی شهروندان هوشمند جمع آوری می کند، در مسیر سیاست های جدید و ابتکاراتی است که می تواند محیط طبیعی، منابع و راه حل های بهتر برای زندگی کارآمد را حفظ کند.

صنعت سخت افزار دیجیتال ، فروشندگان محصولات سخت افزاری هوشمند با تحلیل داده های خانگی ، با ارائه خدمات تجزیه و تحلیل هزینه های رایگان از طریق دستگاه های خود می توانند راه حل هایی برای محدود کردن مصرف انرژی و تغییر الگوهای مصرف انرژی برای زندگی بهتر را ارائه دهند.

به همین ترتیب، بسیاری از این دستگاه ها می توانند در حمایت از شیوه زندگی بهتر در شهرهای هوشمند کمک کنند.